NetBet Blog Romania

Țara Galilor – Belgia. Prefață, informații cheie, echipe probabile, oferte speciale

tara-galilor---belgia-preview

Țara Galilor – Belgia, vineri, ora 22:00, Stade Pierre Mauroy – Lille Métropole

În preliminariile Euro 2016, Țara Galilor și Belgia s-au întâlnit în două partide. Britanicii au câștigat pe teren propriu la Cardiff cu 1-0 și au făcut 0-0 în deplasare.

Belgia are trei meciuri fără gol primit, acesta fiind cel mai lung parcurs cu poarta albă la turnee majore.

Belgia a ajuns în faza sferturilor pentru a doua oară consecutiv, după mondialul din 2014.

Șapte din ultimele opt goluri ale Belgiei la Euro 2016 au fost marcate după pauză.

Kevin De Bruyne a fost implicat în 12 goluri în ultimele 12 meciuri pentru Belgia (5 goluri, 7 pase decisive).

Gareth Bale a marcat 7 din cele 11 goluri ale Țării Galilor în preliminarii, reușind și două pase decisive. Per total, a fost implicat în 82% din golurile naționalei sale.

Gareth Bale are 3 goluri marcate la Euro 2016 până acum, fiind liderul clasamentului golgeterilor, alături de francezul Antoine Griezmann și spaniolul Alvaro Morata. Acesta din urmă nu mai poate să își îmbunătățească recordul, deoarece Spania a plecat acasă.

Arbitri:

Central: Damir Skomina (SVN). Asistenți: Jure Praprotnik (SVN), Robert Vukan (SVN). Asistenți de careu: Matej Jug (SVN), Slavko Vinčić (SVN). Rezervă: Nicola Rizzoli (ITA).