Andrei Ivan (CS U Craiova). Foto: sportpictures.eu

Mai repede decât credeam, titlul tinde să devină o afacere între două echipe, Dinamo și Steaua. După patru etape, „câinii” sunt pe primul loc, nu au pierdut niciun joc și au 3 victorii până acum. La rândul său, Steaua are un randament de 100% puncte obținute, fiind a doua pentru că are un meci restanță.

FC Botoșani – Steaua     0-2 (Hamroun 50, Tănase 81)

Cu gândul la Manchester City, Steaua s-a achitat de sarcini în Moldova și a luat toate punctele după un joc sigur, ermetic, în care valoarea superioară și-a spus cuvântul. Ne referim aici inclusiv la noul jucător Florin Tănase, care a reușit să debuteze cu gol într-un meci în care a purtat tricoul legendar cu numărul 7. Cine a pariat pe echipa lui Reghe se poate felicita pentru un câștig sigur, lipsit de emoții.

Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaș 1-0 (Grădinaru 88)

Weekend bun și pentru Chiajna, care a reușit trei premiere mari în acest sezon, toate în 90 de minute cu singura nou-promovată din Liga 1. Concordia a marcat primul său gol, a reușit să termine fără gol primit și a reușit prima victorie. Trei motive pentru Gaz Metan să-și amintească de o veche vorbă a acestui sport: ocaziile se răzbună!

Astra Giurgiu – ACS Poli 3-1 (Săpunaru 12 și 75, Niculae 90 / Croitoru 77)

Tot în această etapă a spart gheața și campioana Astra Giurgiu. Cristian Săpunaru a reușit „dubla” cu două goluri înscrise de la 11 metri, dar cel care a făcut un meci stelar este Daniel Niculae, cu un gol și un penalty obținut.

Pandurii – CFR Cluj 1-1 (Mrzljak 76 / Lopez 80)

Gorjenii rămân una din cele trei echipe neînvinse ale campionatului, dar asta este doar consolarea faptului că au cedat două puncte deși au fost în avantaj după o bijuterie de gol a lui Mrzljak.

Viitorul Constanța – ASA Tg. Mureș 3-1 (Chițu 43, Coman 64, Purece 75 / Ioniță 81)

În sfârșit, echipa lui Gică Hagi a făcut spectacol. Cât privește ASA-ul, Dan Alexa are mult de muncă pentru a putea spera la un sezon reușit.

CS U Craiova – CSMS Iași 2-0 (Kay 42, Ivan 87)

Dominație totală a oltenilor, victorie lejeră, o reușită superbă a lui Andrei Ivan. Acesta este meciul Craiova – Iași într-o propoziție.

Dinamo – Voluntari (Gnohere 12, Filip 16, Lazar 26 / Ivanovici 90)

Tot facilă a fost și victoria lui Dinamo, care a tranșat meciul în 26 de minute prin trei goluri ale oamenilor săi ofensivi. Onoarea Voluntariului a fost salvată de golgeterul Ivanovici, în ultimul minut.